Antalya Algebra Days IV - List of Talks

             
22.05.2002 Wednesday              
10:00-10:50 Henning Stichtenoth The Hermitian function field            
        Coffee Break              
11:20-12:10 Sinan Sertöz Singular K3 surfaces as coverings of Enriques surfaces              
        Lunch Break              
16:00-16:50 Vladimir Levchuk Finitary rings, their generalizations and adjoint groups              
        Coffee Break              
Session I              
17:20-17:50 Cem Güneri Some consequences of a result on Artin-Schreier families              
17:50-18:20 İrfan Şiap A MacWilliams type identity              
Session II              
17:20-17:50 Fatih Karabacak Matrix rings with the summand intersection property              
17:50-18:20 Engin Büyükaşık Cofinitely weak supplemented modules              
        Welcome Reception              
             
23.05.2002  Thursday              
9:00-9:50 Arnaldo Garcia On curves and towers of curves over finite fields              
10:00-10:50 Sylvia Wiegand Examples of integral domains in power series rings              
        Coffee Break              
11:20-12:10 Emrah Çakçak Subfields of the function fields of Deligne-Lusztig curves associated to Ree groups              
          Lunch Break              
16:00-16:50 Roger Wiegand Representation theory of local rings              
        Coffee Break              
Session I              
17:20-17:50 Vladimir Tolstykh On the automorphism groups of free nilpotent groups              
17:50-18:20 Ahmet Sinan Çevik The efficiency of standard wreath product              
18:20-18:50 Ergün Yalçın A new notion of rank for finite supersolvable groups and free linear actions on products of spheres              
Session II              
17:20-17:50 Nurcan Argaç On centroid and extended centroid of rings              
17:50-18:20 Rafail Alizade Homological aspects of supplements and complements              
18:20-18:50 Hamza Çalışıcı Dual sonlu tümlenmiş modüller              
             
24.05.2002 Friday              
9:00-9:50 J. B. Carrell Singularities of Schubert varieties              
10:00-10:50 Ivan Landjev Linear codes over finite chain rings and sets of points in finite projective geometries              
        Coffee Break              
11:20-12:10 Mahmoud Shalalfeh  Artin-Schreier and Kummer extensions and curves with many points              
        Trip              
21:00-22:00 Değerlendirme Toplantısı              
22:00-... Andreas Tiefenbach gençlerle söyleşiyor: Konuşma verirken dikkat edilecek noktalar              
             
25.05.2002 Saturday              
9:00-9:50 Ali Nesin Minimal groups of finite Morley rank              
10:00-10:50 Alex Timofeenko On computer proof of some results about sporadic simple groups of finite orders              
        Coffee Break              
11:20-12:10 Nikolai Manev On the minimal codewords in linear codes              
        Lunch Break              
16:00-16:50 Simon Thomas The classification problem for p-local torsion-free abelian groups of finite rank              
        Coffee Break              
Session I              
17:20-17:50 Selda Küçükçiftçi The metamorphosis of l-fold block designs with block size four into l-fold kite systems
17:50-18:20 İbrahim Özen Random matrices over finite fields              
18:20-18:50 Mehmet Özen Non-Hamming (Rosenbloom-Tsfasman) metriğine göre Galois halkaları üzerindeki lineer kodların yapısı              
Session II              
17:20-17:40 Aynur Yalçıner On the Bounds for the Norms of Almost FTeoplitz Matrices              
17:40-18:00 Süleyman Solak On the l_p Norms of Interval Cauchy-Toeplitz and Interval Cauchy-Hankel Matrices              
18:00-18:20 Ercan Altınışık GCD ve LCM Matrislerinin Normları Üzerine              
18:20-18:50 Yalın Fırat Çelikler Quantifier elimination and geometry over non-Archimedean fields              
             
26.05.2002 Sunday              
9:00-9:50 Leo Storme Linear codes meeting the Griesmer bound and minihypers in finite projective spaces              
10:00-10:50 Toma Albu Abstract cogalois theory for profinite groups              
        Coffee Break              
11:20-12:10 Lucian Badescu Extending formal functions in algebraic geometry. Applications              
          Lunch and farewell till next year!